Η υποβολή της δήλωσης μαθημάτων του Προγράμματος Προπτυχιακών Σπουδών θα μπορεί να πραγματοποιηθεί από την Παρασκευή 03/02/2023 έως τη Δευτέρα 13/02/2023 (ώρα λήξης: 23:59), στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://sis.auth.gr/. Για την υποβολή απαιτείται ενεργός ακαδημαϊκός λογαριασμός. Εάν αντιμετωπίσετε πρόβλημα με τον ακαδημαϊκό λογαριασμό σας, μπορείτε να απευθυνθείτε στο ΚΗΔ (τηλ. 2310 999000, ισόγειο κτιρίου Κεντρικής Βιβλιοθήκης Α.Π.Θ.).

Τα μαθήματα που έχετε δικαίωμα να δηλώσετε ανάλογα με το εξάμηνό σας, φαίνονται αναλυτικά στα επιμέρους αρχεία που ακολουθούν.

2022-2023 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 2ου εξαμήνου

2022-2023 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 4ου εξαμήνου

2022-2023 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 6ου εξαμήνου

2022-2023 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 8ου εξαμήνου (κατευθ. A)

2022-2023 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 8ου εξαμήνου (κατευθ. B)

2022-2023 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 8ου εξαμήνου (κατευθ. Γ)

2022-2023 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 8ου εξαμήνου (κατευθ. Δ)

ΠΡΟΣΟΧΗ

• Την ανωτέρω περίοδο θα πρέπει, επίσης, να δηλώσετε τα μαθήματα που οφείλετε, προκειμένου να μπορείτε να εξεταστείτε σε αυτά, κατά την εξεταστική περίοδο Ιουνίου 2023 και Σεπτεμβρίου 2023.

• Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες από το 9ο εξάμηνο και πάνω, μπορούν να δηλώσουν και να εξεταστούν σε όλα τα μαθήματα που είχαν δηλώσει σε προηγούμενα εξάμηνα (χειμερινά και εαρινά).

• Δηλώνετε τα οφειλόμενα μαθήματα για τα οποία έχει βγει η βαθμολογία τους. Για όσα δεν έχει βγει θα δοθεί η δυνατότητα για δήλωσή τους σε μεταγενέστερη περίοδο.

• Οι δηλώσεις για τα οφειλόμενα μαθήματα του Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής ΣΧΠ Ι 400, ΣΧΠ ΙΙ 400 και ΕΨ900 θα γίνουν σε μεταγενέστερο χρόνο. Θα βγει σχετική ανακοίνωση. Το μάθημα ΚΝ106 μπορείτε να το δηλώσετε τώρα.

• Σχετικά με τα μαθήματα που έχετε δηλώσει στο χειμερινό εξάμηνο 2022-23, μπορείτε να εξεταστείτε σε αυτά στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου, χωρίς να χρειάζεται να τα ξαναδηλώσετε στο εαρινό εξάμηνο 2022-23.

• Χρειάζεται να εκτυπώνεται η επιτυχής καταχώρηση της δήλωσης προκειμένου να είστε βέβαιοι ότι όντως έχει ολοκληρωθεί. Η εκτύπωσή της αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο για την εμπρόθεσμη δήλωση μαθημάτων.

• Δεν χρειάζεται να πραγματοποιηθεί εγγραφή στο εξάμηνο.

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες που ενδιαφέρονται για την πραγματοποίηση πρακτικής άσκησης οιουδήποτε τύπου οφείλουν να τη δηλώσουν ως προαιρετικό μάθημα στην περίοδο δηλώσεων του αντίστοιχου εξαμήνου.

Εάν επιθυμείτε να δηλώσετε την Πρακτική άσκηση για το 8ο εξάμηνο, λόγω αδυναμίας του Προγράμματος, θα επιλέξετε την Πρακτική άσκηση του 7ου εξαμήνου. Επίσης, σχετικά με τη δήλωση των πτυχιακών εργασιών υπάρχει αδυναμία καταχώρησής τους στο σύστημα στο 8ο εξάμηνο. Επομένως η δήλωσή τους θα γίνει στο 7ο εξάμηνο.

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΗΛΩΘΕΝΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

• Αντικατάσταση μαθήματος επιλογής κορμού είναι δυνατή μόνο κατά το χρονικό διάστημα υποβολής ηλεκτρονικών δηλώσεων και μέχρι το 8ο εξάμηνο σπουδών.
  • Τα μαθήματα επιλογής κατεύθυνσης που διδάσκονται στο εαρινό ξάμηνο μπορούν να αντικατασταθούν μόνο κατά το χρονικό διάστημα υποβολής ηλεκτρονικών δηλώσεων και μέχρι την έναρξη του 10oυ εξαμήνου σπουδών. Μετά τη συμπλήρωση του 5ου έτους σπουδών δεν είναι δυνατή η αντικατάσταση μαθήματος επιλογής κατεύθυνσης.
  • Δεν είναι δυνατή η αντικατάσταση ημι-υποχρεωτικών μαθημάτων.

Το αίτημα για αντικατάσταση μαθήματος επιλογής κορμού ή κατεύθυνσης υποβάλλεται στη γραμματεία του Τμήματος στο akesoglou@chem.auth.gr εντός των ανωτέρω ημερομηνιών και μέσω του φοιτητικού σας email. Στο αίτημα θα πρέπει να αναφέρετε και τους κωδικούς μαθημάτων (τηλέφωνο επικοινωνίας: 2310 997570).

Έντυπο αιτήματος:

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ

Για τη χορήγηση του Πιστοποιητικού Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας ισχύουν τα εξής μαθήματα:

2022-2023 ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΠΔΕ.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το μάθημα ΣΧΠ ΙΙ 400 διδάχθηκε στο χειμερινό αντί στο εαρινό εξάμηνο.

Το μάθημα Π1901 δεν είναι διαθέσιμο για το ακαδ.έτος 2022-2023.

Για το ΠΠΔΕ παρακαλούμε συμβουλευτείτε τον εξής σύνδεσμο του Τμήματος Χημείας: https://www.chem.auth.gr/spoudes/proeretika-programmata-spoudon/pistopiitiko-pedagogikis-ke-didaktikis-eparkias-ppde/

Πρακτική Άσκηση στην Εκπαίδευ­ση – Τμήμα Χημείας (auth.gr)

Ανακοινώσεις Παιδαγωγικής Επάρκειας: https://www.chem.auth.gr/anakinosis/paidagogikis-eparkeias/

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

Σχετικά με τη χορήγηση Πιστοποιητικού Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας

Σας επισημαίνουμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 99 και το άρθρο 456 του Νόμου 4957/2022, το Πρόγραμμα χορήγησης Πιστοποιητικού Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας συνεχίζει να λειτουργεί έως την 31η Αυγούστου 2023, οπότε και καταργείται. Σύμφωνα με τον Νόμο (άρθρο 99), μετά την 31η Αυγούστου του 2023, το Πιστοποιητικό θα δίνεται, πλέον, από άλλο Τμήμα του Πανεπιστημίου. Δεν υπάρχει σχετική ενημέρωση για το εάν τα μαθήματα, στα οποία, θα έχετε ήδη εξετασθεί επιτυχώς, θα ληφθούν υπόψη για τη λήψη του πιστοποιητικού μετά από την 31η.08.2023.

Όσοι κατά την έναρξη ισχύος του Νόμου 4957/2022 έχουν λάβει βεβαίωση ή πτυχίο ή πιστοποιητικό που απονέμει Παιδαγωγική και Διδακτική Επάρκεια, δεν απαιτείται να λάβουν το πιστοποιητικό του άρθρου 99 του Νόμου 4957/2022. Σας επισημαίνουμε ότι η Παιδαγωγική και Διδακτική Επάρκεια πιστοποιείται σε αποφοίτους, επομένως, δεν μπορεί να εκδοθεί πιστοποιητικό ή βεβαίωση πριν τη λήψη πτυχίου.

ΦΕΚ 141.21-07-2022 τ.Α΄, ΝΟΜΟΣ 4957

Σύμφωνα με την παρ. 2β΄του άρθρου 66 του Ν. 4589/2019, όσοι εισήχθησαν μέχρι και το  ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 σε καθηγητικές σχολές, όπως αυτές ορίζονται στην παρ. 2 του άρθρου 8 του Ν.3194/2003 (Α΄ 267), όπως ισχύει, κατέχουν πιστοποιημένη παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια.

ΟΙΝΟΛΟΓΙΑ

Προϋποθέσεις χορήγησης βεβαίωσης Οινολογίας:

Σας παρακαλούμε να παρακολουθείτε καθημερινά τις ανακοινώσεις στην Ιστοσελίδα του Τμήματος (Ανακοινώσεις – Ανακοινώσεις Τμήματος), προκειμένου να μην αγνοήσετε πληροφορίες σημαντικές που αφορούν στις σπουδές σας και τις υποχρεώσεις σας.