Το Τμήμα Χημείας ΑΠΘ αντιμετωπίζει με ιδιαίτερο προβληματισμό την απόφαση της Συγκλήτου ΑΠΘ στην έκτακτη συνεδρίαση της υπ’αριθ. 3143/31.1.24 για τη διενέργεια διαδικτυακών εξετάσεων, χωρίς αναφορά στη διασφάλιση του αδιάβλητου των εξετάσεων.
Λαμβάνοντας υπόψη τα προβλήματα και τις δυσκολίες των εξ αποστάσεως εξετάσεων στην περίοδο του COVID-19 καθώς και την ύπαρξη ισχυρών εργαλείων τεχνητής νοημοσύνης η οποία καθιστά τη διαδικασία των εξ αποστάσεως εξετάσεων ιδιαιτέρως επισφαλή, η Συνέλευση του Τμήματος Χημείας στη συνεδρίαση της υπ’αριθ. 822/1.2.24 αποφάσισε με μεγάλη πλειοψηφία (18/21) ότι δεν είναι εφικτό να προχωρήσει σε εξ αποστάσεως εξετάσεις των μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου 2023/2024.
Ως εκ τούτου, λόγω της συνεχιζόμενης κατάληψης των κτιρίων του Τμήματος Χημείας μέχρι και την Τρίτη 06-2-2024, αναβάλλονται οι προγραμματισμένες εξετάσεις των μαθημάτων μέχρι και την ημερομηνία αυτή.