Η Συνέλευση του Τμήματος Χημείας στη σημερινή συνεδρίαση της (Παρασκευή 9/2/2024) αποφάσισε ότι, εφόσον  η κατάληψη των χώρων του Τμήματος Χημείας συνεχιστεί και πέραν της Τρίτης 13/2//24, το Τμήμα Χημείας θα προχωρήσει κατά τις ημέρες Τετάρτη 14/2/24, Πέμπτη 15/2/24 και Παρασκευή 16/2/24 στην εξ αποστάσεως εξέταση των παρακάτω μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου, για τα οποία οι διδάσκοντες έχουν ενημερώσει την Συνέλευση του Τμήματος ότι είναι σε θέση να εξασφαλίσουν το αδιάβλητο της εξέτασης.

Τα μαθήματα που θα εξεταστούν είναι τα εξής:

1. Φυσική Χημεία Ι
  2. Φυσική Χημεία ΙΙ
  3. Φυσική Χημεία ΙΙΙ
  4. Ηλεκτροχημικές Αντιδράσεις και Εφαρμογές
  5. Δυναμικά Συστήματα
  6. Ηλεκτροχημικά Συστήματα με Ενεργειακές και Περιβαλλοντικές Εφαρμογές
  7. Βιομηχανική Οργανική Χημεία
  8. Μακρομοριακή Χημεία
  9. Τεχνικές Σύνθεσης και χαρακτηρισμού πολυμερών
  10. Χημεία και Τεχνολογία του Χρώματος
  11. Τεχνολογία Πολυμερικών Υλικών
  12. Χημεία, τεχνολογία και εφαρμογές Τασενεργών ενώσεων.

Ο τρόπος της εξέτασης κάθε μαθήματος θα αποφασιστεί από τους διδάσκοντές του και μπορεί να συνδυάζει διάφορες τεχνικές αξιολόγησης συμπεριλαμβανομένης της προφορικής εξ αποστάσεως εξέτασης. Θα υπάρξει απευθείας σχετική επικοινωνία από τους διδάσκοντες π.χ. με ανακοινώσεις των σχετικών Εργαστηρίων, για τις λεπτομέρειες της εξέτασης του κάθε μαθήματος. Μόλις ολοκληρωθούν οι συνεννοήσεις με τους διδάσκοντες των παραπάνω μαθημάτων για τις τεχνικές απαιτήσεις της εξέτασης του κάθε μαθήματος, θα ανακοινωθεί το αναλυτικό πρόγραμμα ηλεκτρονικών εξετάσεων.

Αν σταματήσει η κατάληψη των φοιτητών την Τρίτη 13/2/24,  τότε κατά τις ημέρες Τετάρτη 14/2/24, Πέμπτη 15/2/24 και Παρασκευή 16/2/24 οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν με βάση το πρόγραμμα που θα ανακοινωθεί, αλλά με φυσική παρουσία στις αίθουσες που θα ανακοινωθούν.

Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα βγει καινούργια ανακοίνωση σχετικά με το εάν οι εξετάσεις των υπόλοιπων μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου θα συνεχιστούν και με ποιο τρόπο. Ειδική μέριμνα θα ληφθεί για την εξέταση των επί πτυχίω φοιτητών, φοιτητών ERASMUS, καθώς και για την εξέταση πτυχιακών εργασιών.

Σύμφωνα με την απόφαση της Συνέλευσης Τμήματος στις 22/1/24, θα γίνει προσπάθεια στα πλαίσια του εφικτού και σύμφωνα με τις τυχόν αποφάσεις της Διοίκησης του ΑΠΘ και τις εκπαιδευτικές ανάγκες του εαρινού εξαμήνου ώστε να μην χαθεί η τρέχουσα εξεταστική.

Για τη συμμετοχή σας στις ηλεκτρονικές εξετάσεις, σύμφωνα με την απόφαση Συγκλήτου που αφορά στις εξ αποστάσεως εξετάσεις μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου, καλείσθε να εισέλθετε στο περιβάλλον ηλεκτρονικής γραμματείας https://students.auth.gr και να επιλέξετε:

Εξυπηρέτηση > Συμμετοχή στην επόμενη εξεταστική περίοδο (https://students.auth.gr/#/requests/ExamPeriodParticipateActions/apply) για να υποβάλετε τη δήλωση πρόθεσης συμμετοχής σας μέχρι και τις 13/2/2024 στις 14:00 μμ. Τα μαθήματα που εμφανίζονται στη δήλωση για τις εξετάσεις πρέπει να είναι μεταξύ αυτών που επιλέξατε στη δήλωση μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου 2023-2024. Η δήλωση συμμετοχής στις εξ αποστάσεως εξετάσεις μπορεί να υποβληθεί μόνο μία φορά και δεν μπορεί να τροποποιηθεί.

Για τεχνικά προβλήματα της εφαρμογής ηλεκτρονικής γραμματείας https://students.auth.gr μπορείτε να επικοινωνείτε με το ΚΗΔ στη διεύθυνση support@auth.gr.