Σας ενημερώνουμε ότι από τις 09.02.2022 έως τις 22.02.2022, μπορείτε να προβείτε στην αίτηση εγγραφής και τη δήλωση μαθημάτων εαρινού εξαμήνου του ακαδ. έτους 2021-2022, για την απόκτηση του Πιστο­ποιητικού Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας.

Για την αίτηση εγγραφής, θα πρέπει να υποβάλετε συνημμένα:

• αντίγραφο του πτυχίου σας
  • αντίγραφο παραρτήματος διπλώματος
  • φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας
  • πρόσφατη φωτογραφία

Σχετικά έγγραφα:

Αίτηση εγγραφής: https://www.chem.auth.gr/wp-content/uploads/2021/10/ΑΙΤΗΣΗ-ΕΓΓΡΑΦΗΣ-ΠΠΔΕ-.doc

Δήλωση μαθημάτων: Δήλωση-μαθημάτων-εαρινού-εξαμήνου-ΠΠΔΕ

Τα έγγραφά σας θα πρέπει να αποσταλούν στη Γραμματεία, υπογεγραμμένα και σκαναρισμένα στο  mkafantari@chem.auth.gr (πρωτόκολλο), αποκλειστικά από το φοιτητικό σας email.

Αιτήσεις που θα αποσταλούν από διαφορετικό email δεν θα γίνουν δεκτές. Αιτήσεις που θα αποσταλούν σε διαφορετικό email επίσης δεν θα γίνουν δεκτές. Ως θέμα κατά την αποστολή του email παρακαλούμε να συμπληρώσετε το:  ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΠΔΕ – ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ με το ονοματεπώνυμο και το ΑΕΜ σας (πχ. ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΠΔΕ – ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΑΕΜ:5689)

Αιτήσεις οι οποίες θα έχουν ελλιπή ή μη ευανάγνωστα στοιχεία θα απορριφθούν.

Για απορίες καλέστε το  2310 997570 (Αλεξάνδρα Κεσόγλου)

Μαθήματα ΠΠΔΕ:

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ-ΒΕΒΑΙΩΣΗ

ΠΡΟΣΟΧΗ:

• Για τους αποφοίτους που έχουν ξεκινήσει και έχουν πραγματοποιήσει ήδη την εγγραφή τους στο ΠΠΔΕ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ κατά το ακαδ. έτος 2020-2021 και το χειμ. εξάμ. του ακαδ. έτους 2021-2022, η δήλωση των οφειλόμενών τους μαθημάτων θα γίνει αυτόματα από τη Γραμματεία σύμφωνα με τη δήλωση που είχαν υποβάλει τα  προηγούμενα εξάμηνα. Οι εν λόγω φοιτητές δεν χρειάζεται να κάνουν ξανά εγγραφή. Ωστόσο, εάν επιθυμούν να δηλώσουν κάποιο επιπλέον μάθημα  που δεν το είχαν δηλώσει ξανά στο παρελθόν, μπορούν να αποστείλουν τη δήλωσή τους στο akesoglou@chem.auth.gr,  αποκλειστικά από το φοιτητικό τους email. Αιτήσεις που θα αποσταλούν σε διαφορετικό email δεν θα γίνουν δεκτές. Ως θέμα κατά την αποστολή του email παρακαλούμε να συμπληρώσετε το:  ΠΠΔΕ – ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ με το ονοματεπώνυμο και το ΑΕΜ σας (πχ. ΠΠΔΕ – ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΑΕΜ:5689). Έντυπο δήλωσης: Δήλωση-μαθημάτων-εαρινού-εξαμήνου-ΠΠΔΕ

• Για τους  αποφοίτους που θα κάνουν εγγραφή στο ΠΠΔΕ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ κατά το εαρινό εξάμηνο του ακαδ.έτους 2021-2022 και έχουν δηλώσει κατά τη διάρκεια των προπτυχιακών τους σπουδών τα μαθήματα ΕΨ900, ΚΝ106 και ΣΧΠ ΙΙ 400 – στα οποία υπάρχει περιορισμός στο πόσοι φοιτητές γίνονται δεκτοί κάθε εξάμηνο – η δήλωση των συγκεκριμένων μαθημάτων ως οφειλομένων, θα γίνει αυτόματα από τη Γραμματεία.

• Ύστερα από πρόσφατη ενημέρωση σας ανακοινώνουμε ότι το μάθημα Π1901 «Παιδαγωγικοί προβληματισμοί από την εισαγωγή των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών στην εκπαίδευση», το οποίο προβλεπόταν να προσφερθεί το εαρινό εξάμηνο 2021/22, τελικά δεν θα διαθέσιμο προς επιλογή του για την απόκτηση του ΠΠΔΕ. Επομένως δεν μπορείτε να το συμπεριλάβετε στη δήλωση του εαρινού εξαμήνου 2021-2022.

• Για το μάθημα ΣΧΠ ΙΙ 400 Σχολική Παιδαγωγική ΙΙ (1η θεματική ενότητα) υπάρχει περιορισμός, καθώς θα επιλεχθούν τα πρώτα 40 άτομα που θα το δηλώσουν. Η δήλωσή του δεν θα γίνει με το παραπάνω έντυπο. Η Γραμματεία του Τμήματος θα αναρτήσει σχετική ανακοίνωση με οδηγίες για τον τρόπο επιλογής των ατόμων. Η δήλωση του μαθήματος θα γίνει στη συνέχεια από τη Γραμματεία.