Ο Ομότιμος Καθηγητής του Τμήματος Χημείας του ΑΠΘ, Αριστείδης (Άρης) Κεχαγιόγλου έφυγε από την ζωή σε ηλικία 92 ετών. Υπήρξε Καθηγητής της Οργανικής Χημικής Τεχνολογίας, ενώ εισήγαγε για πρώτη φορά τη διδασκαλία των Πολυμερών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Διακρίθηκε στην διδασκαλία των Πολυμερών, αλλά και στον ερευνητικό τομέα, τόσο στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου του DELF της Ολλανδίας, όσο και στο Πανεπιστήμιο του Manchester του Ηνωμένου Βασιλείου. Το όνομά του ήταν γνωστό στον Παγκόσμιο Ερευνητικό Χώρο αναφερόμενος στα διεθνή who is who, όπως who’s who in science and Engineering 1996-1997 3rd Edition, σελ. 505 , who’s who in the world , 13th Edition , σελ.694, 2000 outstanding intellectuals of the 21st century 2016 (Ninth Edition), International Biographical center 2016 Cambridge.

Ήταν παντρεμένος με την Γεωργία Μπεχρή, τέως αναπληρώτρια Καθηγήτρια Της Νομικής Θράκης

ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗ ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ